poniedziałek, 06 maja 2024

Newsroom

Indeks Rynku Obligacji (19.05)

Remigiusz Iwan, Rynekobligacji.com | 22 maja 2017
Wartość Indeksu Rynku Obligacji 19 maja 2017 wyniosła 3,27 pkt proc., notując spadek o 0,02 pkt proc. i nadal znajdując się blisko rekordowych poziomów. Nadal zatem (statystycznie) na rynku Catalyst jest relatywnie drogo.

Indeks Rynku Obligacji

Wartość stopy bazowej WIBOR 3M od dłuższego czasu się nie zmienia i pozostaje na poziomie 1,73 punktu procentowego.

Za medianę, czyli emitenta obligacji ze „środkową” rentownością, stanowiącą bazę dla Indeksu odpowiada spółka MCI Capital.

Żaden emitent nie ubył ze składu Indeksu, do Indeksu, po wprowadzeniu na Catalyst emisji PRI0320 dołączyła spółka Pragma Inkaso.

Ciekawe wydarzenia i informacje z ubiegłego tygodnia

Dzisiaj spoglądamy na obligacje Medortu, Ronsona oraz trzech liderów branży windykacyjnej.

Czarnym charakterem poprzedniego tygodnia została spółka Medort, której kurs obligacji w zeszłym tygodniu spadł nawet do 92,99 proc., a rentowność obligacji gwałtownie wzrosła.

Rentowność obligacji Medort

Spółka po słabych wynikach za 2016 rok naruszyła kowenanty wyemitowanych obligacji (MED0420) i zmuszona była zwołać Zgromadzenie Obligatariuszy – więcej w opisie poniżej.

Po drugiej stronie można wskazać spółkę Ronson Europe, której średnie rentowności obligacji spadły poniżej 5 proc., poziomu nienotowanego w historii pomiarów Indeksu Rynku Obligacji:

Średnia rentowność brutto obligacji Ronson

Dziś rozpoczęła się publiczna emisja obligacji spółki Best. Z tej okazji warto spojrzeć na średnie rentowności trzech największych firm windykacyjnych z rynku Catalyst, Kruka, Getback i Bestu:

Średnia rentowność brutto obligacji Best, Getback i Kruka

Wyraźnie widać znaczącą przewagę Kruka, ta spółka jest w stanie najtaniej pozyskiwać finansowanie. Widać również, że w 2017 roku istotnie spadły rentowności całej trójki emitentów obligacji. Jeżeli którejś ze spółek uda powtórzyć się sukces Kruka, potencjał do wzrostu cen obligacji jest spory.

Rynek obligacji w pigułce 15-19 maja 2017

Emisje, wykupy obligacji

O publicznych emisjach obligacji poinformowały Best (emisja rozpoczęła się dzisiaj) oraz PCC Rokita (start w czwartek).

Z kolei zamiar prywatnych emisji obligacji zgłosiły spółki Voxel, Polnord i Victoria Dom.

Na Catalyst zostały wprowadzone obligacje Getback (GBK0520) emitowane w kwietniu w ramach publicznej emisji oraz obligacje Pragma Inkaso PRI0320.

Wycofane z obrotu zostały obligacje PKN Orlen (PKN0517), PCR Rokita (PCR0517) i AOW Faktoring (AOW0517).

Terminowo wykupione zostały obligacje Hussar Gruppa i w związku z tym emitent znika z Catalyst. Ciekawostką jest, że prezesem (i głównym akcjonariuszem) spółki Hussar Hruppa jest Konrad Kąkolewski – prezes GetBacku.

Dom Development wyda 260 mln zł na akwizycję spółki Euro Styl, dzięki czemu wejdzie na rynek mieszkaniowy w Trójmieście. Mimo takiej skali transakcji grupa ma zamiar pozostać jedną z najmniej zadłużonych spółek w branży.

Medort – odbyło się walne zgromadzenie obligatariuszy spółki, wyrażające zgodę na zmianę warunków emisji obligacji (między innymi zmiana wskaźników finansowych), nie wyrażające zgody na wcześniejszy wykup obligacji. W zamian Medort zobowiązał się do podwyższenia marży od obligacji, ustanowienia dodatkowych zabezpieczeń i podjęcia działań zmierzających do dokapitalizowania spółki.

KPIF, główny udziałowiec giełdowego Pelionu, zapowiedział przymusowy wykup akcji spółki (a w efekcie wycofanie spółki z notowań giełdowych). KIPF zamierza rozpocząć Przymusowy Wykup 8 czerwca 2017 r. i wyznaczyć dzień wykupu na 13 czerwca 2017 r.  Pelion jest właścicielem Polskiej Grupy Farmaceutycznej, której obligacje notowane są na Catalyst.

LZMO podało, że sąd umorzył postępowanie sanacyjne. Komunikat giełdowy jest nieco zaszyfrowany, bo możemy w nim między innymi wyczytać, że:

Złożenie wniosku nie musi oznaczać definitywnego (ani natychmiastowego) zakończenia procesu restrukturyzacji. W przypadku pozyskania dofinansowania pozwalającego na spłatę wszystkich zobowiązań powstałych po otwarciu postępowania sanacyjnego i przywróceniu zdolności do niezakłóconej działalności, możliwe będzie kontynuowanie procesu restrukturyzacji.

W komunikacie jest też jednak podana podstawa umorzenia, między innymi art. 326 ust. 2 i 3 Ustawy Prawo Restrukturyzacyjne, a w ust. 3 jest napisane:

Sąd umarza postępowanie sanacyjne, jeżeli brak jest realnych możliwości przywrócenia dłużnikowi zdolności do wykonywania zobowiązań.

Twa średnio lubiany przez inwestujących w obligacje korporacyjne sezon dywidendowy. O dywidendach informowały między innymi Ronson (dodatkowa dywidenda), Vantage Development, PCC Exol, GTC, czy Kruk.

W ubiegłym tygodniu wiele spółek z Catalyst opublikowało kwartalne wyniki finansowe, a wśród nich między innymi: Work Service, Pozbud T&R, Robyg, Best (analiza Best), Lokum Deweloper, Polnord, M.W. Trade, Braster, Arctic Paper, LC Corp, Getin Noble Bank, Pragma Inkaso, PCC Exol, Atal, Voxel, OT Logistics, Kania, i2 Development, Developres.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst