sobota, 01 kwietnia 2023

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Kolejny test dla obligacji

Emil Szweda, Obligacje.pl | 02 maja 2019
Raport roczny Idea Banku odnowił obawy o przyszłość także Getin Noble Banku, którego obligacje znów potaniały i oferują ponad 20 proc. rentowności w krótkim terminie.

Na Catalyst notowana jest tylko jedna seria obligacji Idea Banku i jest to główna przyczyna, dla której reakcję inwestorów możemy uznać za stonowaną (11,4 proc. rentowności). Bardziej – co zrozumiałe – widać ją po notowaniach akcji (w tym tygodniu kurs spadł o jedną trzecią), ale też po notowaniach obligacji Getin Noble Banku, których rentowność wzrosła do ponad 20 proc. w przypadku papierów zapadających w tym i w przyszłym roku. Co ciekawe jednak, rentowność obligacji zapadających w 2023 i 2024 r. jest niższa, a dwóch ostatnich serii w kolejce do wykupu (zapadają latem 2024 r.) nawet jednocyfrowa. Rynek wciąż ma duże problemy z efektywną wycena ryzyka, choć naturalnie uleganie panice też nie musi od razu świadczyć o dojrzałości inwestorów. Jak do tej pory paniki specjalnie nie widać, co jest dla rynku obligacji dobrą wiadomością, bo kolejnego kryzysu mógłby nie przeżyć.

Być może jest to dobry moment, by zastanowić się, czy ograniczenie w oferowaniu obligacji podporządkowanych banków inwestorom indywidualnym okazało się – z perspektywy czasu – dobrym pomysłem (ograniczenie obowiązuje od IV kwartału 2017 r.). Patrząc na kłopoty GNB i Idea Banku – a to głównie one oferowały obligacje podporządkowane swoim klientom – KNF może gratulować sobie przezorności. Z drugiej strony, gdyby emisje były przeprowadzane, kapitały uzupełniające banków byłyby wyższe, a ryzyko dla nich – i całego systemu – niższe. Oczywiście na koszt posiadaczy tych obligacji, którymi byliby zapewne nie do końca zdający sobie sprawę z ryzyka inwestorzy indywidualni. Niemniej – półtora roku temu pisaliśmy o tym – jeśli KNF utrudni inwestorom indywidualnym nabywanie obligacji banków, znajdą oni inne sposoby ryzykownego inwestowania oszczędności i afera GetBacku potwierdziła tę tezę. Oczywiście – o tym wiemy dziś – GetBack już wcześniej wyprowadzał rynek w pole, ale szczytowa aktywność emisyjna przypadła właśnie na drugie półrocze, na czwarty kwartał 2018 r. Gdyby inwestorzy mieli wybór między obligacjami banku i windykatora, o podobnym oprocentowaniu, być może wybraliby bank, nie możemy dziś tego jednoznacznie określić.

Powodów do zmartwień – nieco mniejszych, ale jednak – dostarczają rynkowi Zakłady Mięsne Henryk Kania, które po zmianie audytora pod koniec roku nie zdołały przekonać nowego do wydania opinii o sprawozdaniu za 2018 r. Teoretycznie powinien być to cios w zasadzie uniemożliwiający pozyskiwanie dalszego finansowania (obligacje tanieją), ale trudno przesądzić, jak zachowają się banki. Kredyty można przecież dobezpieczyć, nowe obligacje mogą być wyżej oprocentowane, a skoro sam biznes jest dochodowy, to niepewność audytora, który przecież nie poznał jeszcze spółki tak, jak znają ją inwestorzy, nie musi być elementem decydującym.

Są też i pozytywne wieści. GetBack wykupi obligacje i to przed terminem – brzmi niewiarygodnie, ale to prawda, choć dotyczy tylko papierów zabezpieczonych na certyfikatach funduszu. Kolejny dowód na to, że inwestorzy nie powinni zapominać o zabezpieczeniach obligacji, bo mogą one okazać się cennymi aktywami. 

Więcej wiadomości o Idea Bank S.A., Getin Noble Bank S.A.

  • Podsumowanie tygodnia: Zero defaultów, mało emisji

    07 października 2022
    Wartość i liczba defaultów spadła do zera w ostatnich 12 miesiącach, co jest pierwszym takim okresem od kiedy mierzymy Indeks Default Rate. Inne dane statystyczne są bardziej zatrważające – wartość emisji obligacji korporacyjnych spadła o 41 proc. w III kw. (r/r).
    czytaj więcej
  • Ten rekord Catalyst nie zostanie pobity. Nigdy

    04 października 2022
    Przez ostatnich 12 miesięcy (do końca września) emitenci obecni na Catalyst wykupili w terminie wszystkie zapadające w tym czasie obligacje. Wartość naszego indeksu po raz pierwszy spadła do zera. Już wiadomo, że nie utrzyma się na tym poziomie.
    czytaj więcej
  • EuroRating uznał przymusową restrukturyzację Getin Noble Bank za 'default'

    03 października 2022
    Agencja ratingowa EuroRating uznała przymusową restrukturyzację banku, wszczętą przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, za zdarzenie typu "default" i obniżyła rating kredytowy nadany bankowi z 'C' do 'D'. Jednocześnie EuroRating zakończył prowadzenie oceny ratingowej Getin Noble Banku i wycofał nadany bankowi rating.
    czytaj więcej
  • Koniec Getin Noble Banku; wszystkie obligacje umorzone

    30 września 2022
    Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Jego działalność trafi do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych. Umorzeniu uległo 705,7 mln zł podporządkowanych obligacji GNB.
    czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Mało przekonująca hossa

    31 marca 2023
    Inflacja bazowa w marcu wyniosła 12,2 proc. wobec 12 proc. w lutym i 11,7 proc. w styczniu. Rentowność dziesięcioletnich obligacji jest o połowę niższa i jakoś nie chce spadać. Rynek nie ma pewności, w którym miejscu znajduje polityka pieniężna, tak lokalna jak i w innych krajach.
    czytaj więcej
  • Inflacja rozczarowała

    31 marca 2023
    Według wstępnego odczytu GUS, wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w marcu o 16,2 proc. r/r wobec oczekiwanych przez analityków 15,9 proc. r/r.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Bez przełomu w notowaniach

    24 marca 2023
    Zmienność notowań obligacji wynika tym razem bardziej z emocji związanych z kondycją sektora bankowego niż z publikacji nowych danych czy decyzji banków centralnych. Obligacje o zmiennym oprocentowaniu prezentują się coraz korzystniej, również dzięki wyższym marżom.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Paniczne zakupy

    17 marca 2023
    Ostatnie dni przyniosły ogromną zmienność na rynku papierów skarbowych, co w gruncie rzeczy oznacza, że inwestorzy po prostu kupowali obligacje po każdym wzroście rentowności. Jednak skala wcześniejszej wyprzedaży długu powoduje, że długoterminowy trend wzrostowy rentowności nie został nawet draśnięty.
    czytaj więcej