wtorek, 16 kwietnia 2024

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Na wzrost WIBOR znów trudno liczyć

| 24 maja 2019
Rentowność obligacji USA spadła do najniższych poziomów od półtora roku, retoryka przedstawicieli banków centralnych jest coraz ostrożniejsza w odniesieniu do perspektyw gospodarczych. Trudno w takim otoczeniu myśleć o wzroście stóp procentowych w Polsce.

Dwucyfrowa dynamika sprzedaży detalicznej, średnie wynagrodzenia rosnące szybciej od oczekiwań i szalejące ceny płodów rolnych – to wszystko może być zbyt mało, by skłonić Radę Polityki Pieniężnej do podwyżek stóp. Retoryka jej przedstawicieli wskazuje nawet na przeciwny kierunek myślenia, wspierany przez wydarzenia na globalnych rynkach. Nastroje na amerykańskiej giełdzie pogorszyły się i widoczna jest rosnąca awersja do ryzyka – rentowność amerykańskich 10-latek spadła do 2,3 proc., czyli najniższego poziomu od końcówki 2017. Spread między 10- i dwuletnimi obligacjami spadł do 16 pkt bazowych i choć nie można mówić o inwersji, to krzywa rentowności coraz bardziej przypomina powierzchnię stołu. Nic zatem dziwnego, że członkowie rady Fed w publicznych wypowiedziach mówią raczej o wzroście ryzyka recesji, co w zasadzie wyklucza rozważania dotyczące podwyżek. Gwałtowny spadek cen ropy z ostatnich dni daje nadzieję na stłumienie dynamiki inflacji (na wypadek, gdyby miała pojawić się w innych miejscach), a analitycy Wells Fargo zakładają nawet powrót do QE. Do tego przedstawiciele ECB nie są zachwyceni perspektywami europejskiej gospodarki i obawiają się rozwoju sytuacji we Włoszech (rentowność włoskich papierów skarbowych ponownie jednak nurkuje). Mówiąc krótko – nie jest to otoczenie, w którym można myśleć o podnoszeniu stóp procentowych, także w Polsce. Kontrakty IRS po zanotowaniu szczytu na początku maja, zjechały z powrotem o 25 pkt i są tam, gdzie były w kwietniu. W tej sytuacji RPP daje fory posiadaczom obligacji skarbowych o oprocentowaniu opartym o inflację. Kto wybrał takie papiery przed rokiem zamiast brać udział w publicznych emisjach Orlenu, ma szansę na wyższe zyski przy niższym ryzyku inwestycji.

Na korporacyjnym podwórku doczekaliśmy czasów, w których informacje o wniosku o upadłość Fachowców.pl, pięciu miesiącach opóźnienia w spłacie obligacji przez Polski Solar Holding czy ostrzeżenia Brastera przed ryzykiem upadłości przestały robić na inwestorach wrażenie (wszystkie informacje pochodzą z tego tylko tygodnia). Trudno oczywiście mówić o niespodziance, o kłopotach tych emitentów wiadomo było od dawna (wszyscy trzej przeprowadzili swego czasu tzw. małe emisje publiczne, bez konieczności sporządzania prospektu emisyjnego), jednak kolejne defaulty emisji publicznych przeprowadzanych na podstawie memorandów zdają się być kolejnym krokiem w stronę profesjonalizacji rynku, rozumianej jako opuszczanie rynku przez inwestorów zawiedzionych, bo nie zdających sobie sprawy z ryzyka inwestycji. Dobrym tego przykładem jest właśnie Braster, którego już pierwsze raporty sprzedażowe (pojawiły się po przeprowadzeniu emisji obligacji) mogły wywołać trwogę posiadaczy obligacji, ale notowania na Catalyst spadały gwałtownie dopiero w ostatnich tygodniach i po tym jak spółka publicznie przyznała, że nie będzie miała środków na wykup, co było naprawdę łatwe do przewidzenia.

Nieco trudniej można było przewidzieć, że fundusz BPS Obligacji Korporacyjnych zarobi 4,7 proc. jednego dnia, gdy rozwiązał część odpisów na posiadane obligacje GetBacku. Już wcześniej wiadomo było, że ze względu na zabezpieczenie i transakcję z Hoistem, GetBack będzie musiał je spłacić w stopniu większym niż 15,6 proc. (a na tyle wyceniono je w funduszu na koniec 2018 r.).  

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Korekta dłuższa niż trend

    05 kwietnia 2024
    Odreagowanie rentowności skarbowych trwa już ponad trzy miesiące, i póki co, to długość korekty, a nie jej zasięg może rodzić pytania o kontynuację rajdu. Pytania o tyle istotne, że wyniki funduszy dłużnych przestają zachwycać, a więc być może także przyciągać kapitał.
    czytaj więcej
  • RPP nie zmieniła stóp procentowych

    04 kwietnia 2024
    Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej