wtorek, 17 września 2019

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Więcej zaufania do GNB

Emil Szweda, Obligacje.pl | 30 sierpnia 2019
Getin Noble Bank wykupił pierwszą i największą emisję publiczną z drugiego programu emisji publicznych wartą 172 mln zł, co podniosło notowania także kolejnych serii. Inwestorzy oceniają ryzyko jako niższe, ale wciąż istotne.

Terminowy wykup obligacji GNB nie był w istocie żadną niespodzianką. 172 mln zł to kwota niezbyt istotna z punktu widzenia płynności banku, ale z rynkiem nie należy dyskutować. Skoro zareagował podnosząc wyceny kolejnych serii (np. tych zapadających w kolejnych miesiącach tego roku z 95 proc. powyżej 98 proc.), to oznacza, że operacja miała pewne znaczenie dla inwestorów. Być może część tych o spekulacyjnym zacięciu zwyczajnie przesiada się na kolejne serie. Wszak perspektywa zarobienia np. 1,5 proc. w ciągu miesiąca czy dwóch wciąż oznacza nieprzeciętnie wysoką rentowność. Kolejne zapadające emisje GNB nie mają już tak wysokiej wartości nominalnej, zatem ryzyko, że bank nie podoła terminowej spłacie kolejnych serii teoretycznie można ocenić jako znacznie niższe.

Problem jednak w ogóle nie tkwi w płynności banku, ta została bowiem ustabilizowana, ile w jego dalszych losach. Wiadomo już, że rozmowy z inwestorem nie przyniosły skutku, a bank realizuje plan B i chce uzdrowić się sam. Zamieszanie z kredytami walutowymi z pewnością mu w tym nie pomoga, a wszystko zależy od dalszych decyzji KNF i działań BFG. Przymusowa restrukturyzacja banku wciąż jest przecież jedną z opcji, a w takim wariancie los obligacji podporządkowanych banku także nie byłby znany i pozostają tylko spekulacje, czy BFG chciałby obciążyć kosztami ewentualnej restrukturyzacji indywidualnych posiadaczy obligacji banku i ewentualnie w jakim stopniu. Sądząc po reakcji rynku, inwestorzy mają nadzieję na pozytywny scenariusz, choć wycena akcji szoruje po dnie – trudno więc mówić o jednomyślności.

Innym wydarzeniem rynkowym jest spadek notowań wszystkich serii obligacji PCC Rokity poniżej nominału, łącznie z serią zapadającą w październiku br. To opóźniony efekt publikacji raportu półrocznego, który rozczarował przede wszystkim inwestorów z rynku akcji, ale jak widać i obligacjom – z pewnym opóźnieniem - się dostało. Wszystkie emisje Rokity miały charakter publiczny i w zdecydowanej większości należą do inwestorów indywidualnych, którzy dotąd dzielnie opierali się pokusom sprzedaży obligacji poniżej nominału. Poniżej 100 proc. spadły też wyceny obligacji PCC Exol, także oferowane w emisjach publicznych, w znacznym stopniu tej samej grupie inwestorów. Można oczekiwać, że za kilka tygodni Rokita wyjdzie na rynek z nową emisją publiczną, bo dotąd wykup starszej serii spotykał się z emisją nowej, tak aby inwestorzy mieli możliwość przedłużenia inwestycji. Czy tak się stanie i tym razem i jakie mogą być warunki nowej emisji przekonamy się niebawem, warto jednak odnotować, że skala zawieranych transakcji – jak zwykle na Catalyst – nie jest wysoka i wskazówki z rynku wtórnego nie muszą być brane pod uwagę przy ustalaniu warunków nowej emisji.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w I półroczu wartość „żyjących” obligacji oszczędnościowych wzrosła o 12,4 proc., a najszybciej idzie resortowi produkcja papierów czteroletnich, indeksowanych inflacją (wzrost o 25,7 proc. od grudnia i czterokrotny w ciągu 3,5 roku). Obawy inflacyjne wciąż są żywe wśród inwestorów indywidualnych, a może chodzi po prostu o imponujące zyski przekraczające 4 proc. To jeden z niewielu sposobów wciąż pozwalających na osiąganie realnych (przewyższających inflację) zysków przy minimalnym ryzyku inwestycji.

 • Wraca spór PCC Exol z HH Technology

  06 września 2019
  Amerykańska spółka złożyła pozew sądowy wobec PCC Exol, w którym domaga się zaniechania naruszeń patentu oraz zapłaty kwoty odpowiadającej wysokości poniesionej straty. Wartości sporu jednak nie wskazuje.
  czytaj więcej
 • Płynność grupy PCC Exol na wieloletnich minimach

  29 sierpnia 2019
  Wysokie nakłady inwestycyjne i wypłata dywidendy przejadły wypracowany w II kwartale cash flow operacyjny, więc gotówki chemiczna grupa miała najmniej od początku 2017 r. Przy coraz bliższym terminie wykupu obligacji wskaźniki płynności chemicznej grupy spadły natomiast do najniższych poziomów od wielu lat.
  czytaj więcej
 • Obligacje GNB drożeją po wykupie starszej serii

  27 sierpnia 2019
  Getin Noble Bank wykupił we wtorek podporządkowane papiery GNB0819 o wartości 172 mln zł. Notowania pozostałych serii wyraźnie rosną.
  czytaj więcej
 • Słabe wyniki i gwałtowny wzrost zadłużenia Rokity

  23 sierpnia 2019
  Chemiczna grupa ma problem z rosnącymi kosztami. Cash flow operacyjny w I półroczu nie pokrył nakładów inwestycyjnych, co znaczy, że wypłata 165 mln zł dywidendy odbyła się na kredyt. Wskaźniki zadłużenia od lat nie były tak wysokie.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Wzrost rentowności

  13 września 2019
  Od 3 września (na długo przed ogłoszeniem decyzji ECB) rentowność obligacji skarbowych wyraźnie rośnie, tak na rynkach rozwiniętych, jak i wschodzących. Czwartkowy komunikat nie zmienił tego trendu.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (sierpień 2019)

  10 września 2019
  Obroty w lipcu na rynku Catalyst ukształtowały się na poziomie 239,52 milionów zł, czyli o 35,1 milionów zł więcej niż 12-miesięczna średnia. Były większe o 1 proc. w porównaniu do lipca i aż o 115,7 proc. wyższe w porównaniu z ubiegłorocznym sierpniem.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Popyt nadal istnieje

  06 września 2019
  Inwestorzy złożyli zapisy warte 55 mln zł na obligacje Kruka w emisji do 25 mln zł. Trzy lata temu nikogo by to nie dziwiło, dziś jest informacją, że inwestorzy indywidualni nadal są zainteresowani tą klasą aktywów, choć skala jest już inna niż przed laty.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Nikt nie lubi kupować drogo

  23 sierpnia 2019
  Wprowadzenie do obrotu najnowszej, kierowanej do instytucji, emisji obligacji Echa spowodowało spadek notowań starszych serii. Wszystko przez marżę ustaloną 85 pkt bazowych powyżej warunków z emisji publicznych.
  czytaj więcej

Emisje