środa, 08 kwietnia 2020

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Wirus na razie omija polskie korporaty

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 28 lutego 2020
Rentowność polskich 10-letnich papierów skarbowych wyznaczyła w piątek historyczne minimum poniżej 1,7 proc. Nieco wzrosły natomiast rentowności papierów korporacyjnych.

Wystarczyło dosłownie kilka dni, by temat inflacji zastąpić paniczną wyprzedażą na rynku akcji, a dyskusje o pierwszej od dawna podwyżce stóp procentowych w Polsce zamienić na wyraźne oczekiwania rynku na obniżenie stopy referencyjnej nawet o 50 punktów bazowych w ponad rocznej perspektywie. Wszystkiemu oczywiście winne są ogólnoświatowe obawy o skutki epidemii koronawirusa, który coraz bardziej rozprzestrzenia się poza samymi Chinami.

Notowania papierów skarbowych wspiera ucieczka inwestorów z rynku akcji, który ma za sobą najgorszy tydzień od czasu upadku Lehman Brothers. Lekką wyprzedaż można było w tym tygodniu zaobserwować też na papierach korporacyjnych, by wspomnieć podporządkowane obligacje Getin Noble Banku, Alior Banku, a także dług Ghelamco, Kruka czy Rokity. Akurat obligacje ostatniej ze spółek, jako jedyne w tym gronie, mają stały kupon, więc teoretycznie na fali oczekiwań spadku stóp procentowych powinny zyskiwać na wartości.

W tych dniach szczególnie na znaczeniu nabiera sukces publicznej oferty obligacji PCC Exol o wartości 20 mln zł, w której inwestorzy indywidualni złożyli zapisy na 48,3 mln zł. Wydawałoby się, że stałe 5,5 proc. odsetek rocznie za prawie pięcioletnie papiery to mało kusząca propozycja, zważywszy że kupowane w marcu ubiegłego roku cztero- i 10-letnie detalicznie obligacje skarbowe w nowym okresie odsetkowym są oprocentowane na 5,65 proc. i 5,9 proc.

Wyniki emisji PCC Exol potwierdzają, że chętnych do zakupu korporatów nie brakuje także i wśród inwestorów indywidualnych. To akurat dobra wiadomość dla Ghelamco, któremu KNF zatwierdziła w ostatnich dniach prospekt dla programu emisji obligacji o wartości 300 mln zł.

Koniec końców, kolejne spadki na rynku akcji mogłyby też być szansą na dalszą odbudowę rynku korporacyjnego długu po aferze GetBacku. Wszak to właśnie w kryzysowych latach 2007-2009 zaczynał się kształtować polski rynek obligacji firm.

Bez większego echa w ostatnich dniach przeszła natomiast informacja o uprawomocnieniu układu GetBacku z wierzycielami, w tym właścicielami niezabezpieczonych obligacji na 2,3 mld zł, którym pozostają nadzieje na odzyskanie 25 proc. kwoty głównej w perspektywie siedmiu, może ośmiu lat.

 • Indeks Default Rate: Cisza przed burzą?

  08 kwietnia 2020
  Przez 12 ostatnich miesięcy notowane na Catalyst firmy nie spłaciły obligacji o rekordowej wartości 226,9 mln zł. Ostatnie defaulty bynajmniej nie były zaskoczeniem, ale obecna sytuacja rynkowa aż nadto sprzyja niespodziankom.
  czytaj więcej
 • Ghelamco z wyższym zadłużeniem, ale i płynnością

  01 kwietnia 2020
  Na koniec roku grupa Granbero Holdings, gwarantująca emisje obligacji Ghelamco Invest, dysponowała kwotą 64,5 mln EUR środków pieniężnych, najwyższą od dwóch lat.
  czytaj więcej
 • PCC Exol poprawił zdolność do obsługi zadłużenia

  27 marca 2020
  Spadek długu netto przy poprawie wyników pozwolił chemicznej grupie na obniżenie wskaźnika dług netto/EBITDA do najniższego poziomu od czasu debiutu na GPW. Płynności pomogło lutowe refinansowanie obligacji, przeprowadzone tuż przed wybuchem epidemii, która zastała grupę w szczególnie niekomfortowym momencie – sezonowo ujemnego cash flow operacyjnego.
  czytaj więcej
 • Dalszy spadek odzysków GetBacku

  25 marca 2020
  Windykator otrzymał 12,15 mln zł wpłat od dłużników w lutym, a więc jeszcze przed wybuchem epidemii, która może negatywnie wpływać na zachowani dłużników.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Uciec, ale dokąd?

  03 kwietnia 2020
  Strategia spieniężania wszystkiego co się da, odbiła się na rentownościach obligacji także tych firm, które mają na kontach więcej gotówki niż zobowiązań do spłaty w najbliższych 12 miesiącach. Mocno trzymają się papiery skarbowe.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Kup się sam

  27 marca 2020
  Na Catalyst prawie wszystkie obligacje notowane są poniżej nominału. Prawie, bo ceny 100 proc. lub wyżej widnieją jako aktualne także w przypadku transakcji przeprowadzonych w ub.r. lub wcześniej, a w najlepszym wypadku w pierwszej połowie marca i dotyczą nielicznych papierów bankowych.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (luty 2020)

  23 marca 2020
  Catalyst kolejny miesiąc z rzędu notuje obrót mniejszy od 12-miesięcznej średniej. W lutym wyniósł 173,3 mln zł. Oznacza to spadek w porównaniu ze styczniem o 17,7 proc., a w porównaniu z poprzednim rokiem spadek o 37,6 proc.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Odwaga zdrożała

  20 marca 2020
  Lekko licząc 2 bln dolarów warte są programy pomocowe opracowane przez rządy państw zmagających się z pandemią i jej skutkami gospodarczymi. Nawet w świecie monstrualnego zadłużenia nie można bezkarnie pozyskać takich sum.
  czytaj więcej

Emisje