czwartek, 21 listopada 2024

Newsroom

Indeks Rynku Obligacji (04.05)

Remigiusz Iwan, Rynekobligacji.com | 7 maja 2018
Indeks Rynku Obligacji nie potwierdza obiegowej opinii dotyczącej „wirusa GetBack”, czyli przeceny całego rynku obligacji w związku z problemami GetBack. Rzeczywiście, spadły ceny obligacji kilku spółek, w tym tych, w które inwestują inwestorzy indywidualni, ale mimo to Indeks znajduje się na poziomach raczej świadczących o sile rynku.

Wartość Indeksu Rynku Obligacji na 4 maja 2018 roku wyniosła 3,18 pkt proc., czyli o 0,15 pkt proc. mniej niż w odczycie na koniec marca i nieznacznie niżej niż w każdym kolejnym kwietniowym odczycie.

Indeks Rynku Obligacji

Źródło: rynekobligacji.com.

Zatem ogólna sytuacja na rynku Catalyst pozostaje stabilna, chociaż mamy kilka wyjątków. I im poświęcę miejsce w bieżącym wpisie.

Po wcześniejszych nieznacznych spadkach (z 1,73 pkt proc.), od dwóch miesięcy stopa bazowa Indeksu, czyli stawka WIBOR 3M pozostaje na poziomie 1,7 pkt proc.

W skład Indeksu wchodzi obecnie 79 spółek, a za medianę, czyli emitenta obligacji ze „środkową” rentownością, tym razem odpowiada spółka GTC.

Ostatnie dwa tygodnie nie przyniosły debiutów nowych emitentów ani nowych emisji obligacji. Również po stronie ubytków niewiele się działo. Z obrotu, w związku z wykupami, zostały wycofane obligacje BEST (BST0418), Getin Noble Banku (GNB0418), Ghelamco Invest (GHE0418) i Murapolu (MUR0418).

Ciekawe wydarzenia i informacje z ubiegłego tygodnia

Wiele natomiast działo się w zakresie notowań obligacji wybranych emitentów.

Obligacje GetBack są powszechną inwestycją w portfelach indywidualnych inwestorów i część z nich aktualnie podejmuje decyzje o zakończeniu przygody z Catalyst.

Nie do końca też wiadomo, jak problemy GetBack wpłyną na sytuację funduszy obligacji korporacyjnych, które dotychczas notowały systematyczne dopływy kapitału od inwestorów. Jeżeli trend się odwróci, część funduszy w celu szukania płynności może być zmuszona sprzedawać obligacje przez rynek.

Chociaż, jak napisałem powyżej, sytuacja w skali makro (całego Catalyst) nie wygląda wcale źle, to mamy do czynienia z kilkoma spółkami, których obligacje zostały mocno przecenione. Poniżej przykłady, w kolejności alfabetycznej.

Najbardziej problemy GetBack odczuły obligacje jednego z konkurentów, czyli spółki Best. Średnia rentowność obligacji spółki wzrosła nawet do 8 proc., by w ubiegłym tygodniu spaść poniżej 7 proc.

Rentowność brutto obligacji Bestu

Źródło: rynekobligacji.com.

Best swoje emisje obligacji kieruje przede wszystkim do inwestorów indywidualnych, pod tym kątem można zrozumieć reakcję rynku. Natomiast należy się zastanowić, na ile taka reakcja ma podłoże fundamentalne, a na ile emocjonalne.

Na koniec 2017 roku Best dysponował sporą ilością gotówki w bilansie, w I kwartale 2018 roku nie zakupił żadnych pakietów wierzytelności, a wyemitował obligacje o wartości 30 mln zł (ale również wykupił serię BST0418 o wartości 45 mln zł). Trudno zatem zakładać, aby w najbliższym czasie spółka miała borykać się z problemami płynnościowymi.

Rentowności obligacji spółki Braster na koniec ubiegłego tygodnia sięgnęły 46 proc. Taki poziom rentowności jednoznacznie pokazuje oczekiwania „rynku” co do przyszłości spółki. Sytuacji tej spółki raczej nie należy jednak łączyć z „wirusem GetBack”.

Wydaje się, że gdy sytuacja na rynku robi się napięta i inwestorzy stają się wrażliwi na ryzyko, to z reguły rosną rentowności obligacji spółki Comp.

Rentowność brutto obligacji Comp

Źródło: rynekobligacji.com.

Rentowności obligacji spółki wzrosły o blisko 1 pkt proc. (z 5,7 proc. do 6,7 proc.), jednak ubiegły tydzień również przyniósł pewne pozytywne odreagowanie.

Grupa Ghelamco, podobnie jak Best, również przeprowadzała emisje kierowane do inwestorów indywidualnych. I również tutaj widzimy pogorszenie się sentymentu inwestorów.

Rentowność brutto obligacji Ghelamco

Źródło: rynekobligacji.com.

Ale jak widać z powyższego wykresu, mamy do czynienia z powrotem do rentowności obligacji z okresu końca 2017 roku, a rentowności są dużo niższe niż rok temu, więc w tym przypadku chyba nie ma co mówić o nerwowości.

Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku obligacji grupy MCI. Przy czym „grupa” to pojęcie umowne, bo spółki MCI Capital, MCI Management i fundusz MCI.PrivateVentures (MCI.PV) nie tworzą grupy kapitałowej. Jednak traktuję je podobnie chociażby z racji powiązań przy zabezpieczeniu obligacji.

Rentowności obligacji MCI Capital, MCI Management i MCI.PV

Źródło: rynekobligacji.com.

Jak widać, o ile posiadane głównie przez fundusze obligacje MCI Capital nie zareagowały zbyt wielką nerwowością, to już w przypadku kierowanych do inwestorów indywidualnych obligacji MCI.PV reakcja rynku okazała się nerwowa. Niestety, nie dysponuję wiedzą, komu były oferowane obligacje MCI Management. Co będzie dalej w przypadku tych spółek? Obecnie trudno zakładać, aby w najbliższej przyszłości miały się mierzyć z problemami płynnościowymi.

O mocno nerwowej reakcji rynku możemy również mówić w przypadku obligacji OT Logistics.

Rentowność brutto obligacji OT Logistics

Źródło: rynekobligacji.com.

Co ciekawe, w przypadku tej spółki mamy do czynienia z jeszcze jedną anomalią, tzw. odwróceniem krzywej rentowności. Będące w posiadaniu funduszy obligacje z daleką datą do wykupu (OTS0220) notowane są powyżej nominału i charakteryzują się stosunkowo niską rentownością (6,15 proc.). Natomiast podlegające wykupowi w listopadzie tego roku (a więc w teorii bardziej bezpieczne) obligacje OTS1118 przy cenie 95 proc. oferują ponad 15 proc. rentowności.

Wzrosty rentowności zaliczyły również obligacje Zakładów Mięsnych Kania (rentowność obligacji KAN0619 zbliżyła się w piątek do 10 proc.). Jednak w tym przypadku rynek bardziej interesuje chyba kondycja płynnościowa samej spółki.

Przypominam, że wpis ma charakter edukacyjny i nie stanowi rekomendacji do inwestycji. Decyzje inwestycyjne każdy Czytelnik podejmuje na własną odpowiedzialność.

  • Październikowa emisja Bestu debiutuje na Catalyst

    21 listopada 2024
    W momencie, kiedy Best ruszył z kolejną ofertą papierów dłużnych do giełdowego obrotu trafiły też jego obligacje z oferty przeprowadzonej w ubiegłym miesiącu.
    czytaj więcej
  • Emisja Bestu od czwartku

    19 listopada 2024
    Windykator ponownie zaoferuje detaliczne papiery dłużne z 3,8 pkt proc. marży ponad trzymiesięczny WIBOR, ale tym razem przy nieco dłuższym okresie spłaty.
    czytaj więcej
  • Best nie planuje wyhamowania zakupów

    19 listopada 2024
    Niezależnie od rozmów o połączeniu z Kredyt Inkaso, w 2025 r. windykacyjna grupa chce nadal zwiększać inwestycje. Liczy się więc możliwością czasowego wzrostu długu netto powyżej trzykrotności EBITDA gotówkowej. Natomiast jeszcze w tym roku może zaoferować kolejne detaliczne obligacje.
    czytaj więcej
  • Kolejne zielone obligacje Ghelamco na Catalyst

    19 listopada 2024
    Należąca do deweloperskiej grupy spółka Ghelamco Invest wprowadziła do obrotu uplasowane w październiku czteroletnie papiery dłużne o wartości 64 mln zł.
    czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst