sobota, 13 lipca 2024

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Emisje wciąż schodzą na pniu

Emil Szweda, Obligacje.pl | 13 października 2017
Ta studnia nie ma dna. Kolejne emisje publiczne kończą się redukcją zapisów (w tym roku wszystkie), co przyciąga kolejnych emitentów.

Na linii startowej ustawił się już MCI.PrivateVentrures, który w porównaniu do wrześniowej oferty zwiększył wartość emisji publicznej o 10 mln zł  do 40 mln zł i wydłużył okres spłaty obligacji o rok, do czterech lat (zapisy ruszają w poniedziałek). Mimo początkowych zapowiedzi podniesienia marży, kupon pozostał bez zmian na poziomie 3,5 pkt proc. ponad WIBOR 3M. Tak jak większość z emitentów MCI.PV wykorzystuje koniunkturę i niesłabnący popyt na obligacje korporacyjne do ustalenia najatrakcyjniejszych – dla siebie – warunków emisji.

Można to działanie nazwać także badaniem rynku, sondowaniem jakie warunki inwestorzy są w stanie zaakceptować. Taką metodę małych kroczków wdraża m.in. PCC Rokita. W wakacje chemiczna spółka oferowała 5 proc. odsetek przez 5,5 roku, a emisja zakończyła się 65-proc. redukcją. Wydłużenie okresu spłaty o pół roku w październikowej ofercie powściągnęło apetyt inwestorów (znacznie miały zapewne także nieco gorsze warunki rynkowe i powrót rosnącej inflacji na czołówki serwisów informacyjnych) i stopa redukcji stopniała do 20 proc., co z drugiej strony powinno też zadowalać inwestorów zmęczonych zapewne ustawicznym redukcjami. W minionym tygodniu emisję zamknął także GetBack, który oferował papiery warte 25 mln zł. Najmniejsza emisja publiczna windykatora zakończyła się szybko, po trzech dniach popyt przekroczył wartość emisji. Ze względu na skalę oferty nie można jednak odtrąbić historycznego sukcesu, to była po prostu mała emisja. Również emisja Getin Noble Banku rozliczona została w tych dniach i także ona miała rozmiar zbyt mały (25 mln zł), by mówić o niej w kategoriach historycznego wydarzenia. Jeśli już, to można odnotować szesnastą z kolei emisję podporządkowanych papierów GNB, która zakończyła się redukcją zapisów. I to jest sukces banku przynoszącego straty i znajdującego się w programie naprawczym. Tymczasem pierwsze emisje publiczne banku wygasające już w kolejnym kwartale notowane są poniżej nominału i oferują 7 proc. rentowność.

W piątek KNF zatwierdziła prospekt Alior Banku, więc amatorzy bankowych obligacji powinni już szykować pieniądze, bo poprzednie publiczne zapisy na obligacje banku trwały tylko dwa dni, mimo sporych kwot (150 mln zł i 70 mln zł). Co prawda teraz bank dla inwestorów indywidualnych przygotuje raczej obligacje zwykle (prospekt pozwala na emisję papierów podporządkowanych, ale ich nominał nie może być niższy od 100 tys. zł), a więc też i niżej oprocentowane, ale popyt zapewne dopisze i tak. Nawiasem mówiąc umieszczenie zapisu o przeznaczeniu maksymalnie połowy programu (cały wart jest 1,2 mld zł) publicznych emisji na ofertę podporządkowanych papierów oraz ustalenie wysokiego nominału pojedynczej obligacji to ukłon w stronę nadzorcy, który kilka tygodni temu sugerował, że oferowanie podporządkowanych obligacji inwestorom indywidualnym coraz mniej mu się podoba. Jak wybrnie z tego GNB, który w KNF złożył kolejny (siódmy) prospekt, na podstawie którego znów miałby emitować papiery podporządkowane (a więc spłacane w ostatniej kolejności w razie upadłości lub likwidacji banku)?

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Letnie oferty

  12 lipca 2024
  Z nowymi emisjami publicznymi wróciły na rynek Victoria Dom i PragmaGO, ta druga po zaledwie miesiącu od ostatniej tego typu oferty. Najbardziej na wzroście zainteresowania długiem korzysta skarb państwa, który w czerwcu sprzedał obligacje oszczędnościowe za 10,2 mld zł.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Rozpędzony rynek pierwotny

  05 lipca 2024
  W II kwartale wartość wszystkich niebankowych emisji obligacji korporacyjnych wyniosła 5,5 mld zł i był to drugi do wielkości wynik kwartalny, od kiedy podobne statystyki mogą być prowadzone. Rekord padł za to w statystykach 12-miesięcznych.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Rosną szanse na nowe emisje

  28 czerwca 2024
  Emisja Cavatiny zakończyła się redukcją zapisów o jedną trzecią. W emisji PragmaGO wartej 30 mln zł, inwestorzy złożyli zapisy na 92,5 mln zł. Inwestorzy są głodni papierów, ale emitenci się nie spieszą z kolejnymi ofertami.
  czytaj więcej
 • Czerwcowa inflacja lekko powyżej prognoz

  28 czerwca 2024
  Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły o 2,6 proc. r/r w czerwcu wobec 2,5 proc. w maju.
  czytaj więcej