sobota, 02 marca 2024

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: Emisja goni emisję

Michał Sadrak | 09 lutego 2024
Dziesięć publicznych ofert obligacji przedsiębiorstw w zaledwie sześć tygodni, kilkudziesięcioprocentowe redukcje na porządku dziennym i zapowiedź utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Sytuacja na rynku detalicznych korporatów wygląda nad wyraz sprzyjająco.

Chociaż Ghelamco Invest odważnie wyszło na rynek z duża ofertą o wartości 125 mln zł, inwestorzy indywidualni zgłosili w niej aż 361 mln zł popytu. Kruk ruszył natomiast z trzecią w tym roku emisją publiczną, mimo że nie tak dawno przewidywał, że będzie to robił średnio co dwa miesiące. Kredyt Inkaso, które jeszcze w 2022 r. miało trudności z pełnym domknięciem ofert prospektowych, tym razem zmuszone było zredukować otrzymane zapisy o 72 proc. Początek 2024 r. na rynku detalicznego długu rozpoczął się więc naprawdę mocno, a to tylko niektóre z przykładów, ponieważ przez sześć tygodni do inwestorów skierowano 10 ofert publicznych, w tym osiem na podstawie zatwierdzonych przez KNF prospektów i dwie w oparciu o memorandum informacyjne.

W piątek końca dobiega eurowa oferta Kruka, ale windykator zdążył już ruszyć z kolejną emisją, tym razem w złotych. Lada dzień poznamy wyniki oferty Ronsona, który dopiero debiutował na rynku detalicznym. Do poniedziałku przyjmowane są natomiast zapisy na obligacje DL Invest w euro, a we wtorek końca dobiegnie subskrypcja złotowego długu Echa Investment. Jedni powiedzą, że inwestorzy mają w czym wybierać, inni zwrócą zaś uwagę, że wachlarz tegorocznych ofert kończy się na deweloperach i przedsiębiorstwach z branży wierzytelności (windykatorzy plus PragmaGO). Im dłużej ten stan potrwa, tym cieplej rynek przyjąć może potencjalne emisje chemicznych spółek z grupy PCC, Rokity i Exolu.

Warto również odnotować, że większość emitentów entuzjazm kupujących stara się wykorzystać do istotnego podnoszenia wartości ofert, aniżeli samego cięcia marż. Inwestorom sytuacja ta sprzyja więc podwójnie, ponieważ wraz z czwartkowym wystąpieniem prezesa NBP perspektywa tegorocznych obniżek stóp procentowych tylko się oddaliła.

Okazji do ulokowania środków na rynku korporacyjnego długu nie powinno brakować, ponieważ w oparciu o aktualne prospekty publiczne oferty prowadzić może osiem spółek. Dodatkowo w KNF czekają też wnioski o zatwierdzenie prospektów sześciu kolejnych emitentów. Obok już dobrze znanych na rynku podmiotów, jak Best, Kredyt Inkaso czy Marvipol, wśród oczekujących prawdopodobnie jest też na przykład Olivia Fin, spółka pozyskująca finansowanie dla deweloperskiej grupy Olivia Centre.

Tymczasem na brak zainteresowania ze strony kupujących nie może narzekać też resort finansów, który w styczniu sprzedał obligacje oszczędnościowe za około 5,8 mld zł.

 • Kredyt Inkaso chce emitować w euro

  29 lutego 2024
  W ślad za mocno zwiększonymi inwestycjami wskaźniki zadłużenia windykatora znalazły się najwyżej od dwóch lat, co przekłada się także na rosnące koszty odsetkowe. Kredyt Inkaso myśl jednak nie tylko o cięciu obligacyjnych marż, ale także o osiągnięciu naturalnego zabezpieczenia walutowego poprzez emisję długu w euro.
  czytaj więcej
 • Kruk chce obniżać koszty zadłużenia

  28 lutego 2024
  Zapotrzebowanie Kruka na dług ma być niższe w 2024 r., a poprawę warunków rynkowych grupa chce wykorzystać do obniżenia kosztów finansowania, mimo wzrostu wskaźników zadłużenia.
  czytaj więcej
 • DL Invest przydzielił obligacje warte 2,5 mln euro

  28 lutego 2024
  Deweloper wyemitował trzyletnie papiery dłużne oprocentowane docelowo na 5 pkt proc. ponad EURIBOR 3M przy zabezpieczeniu hipoteką.
  czytaj więcej
 • Kolejne eurowe obligacje Kruka na GPW

  27 lutego 2024
  Windykacyjna spółka wprowadziła do obrotu dwie serie pięcioletnich niezabezpieczonych papierów, od których płaci 4,0 pkt proc. marży ponad trzymiesięczną stawkę EURIBOR.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Zbliża się spadek marż

  01 marca 2024
  Nie ma powodów, aby emitenci oferowali te same warunki emisji obligacji, skoro popyt przekracza planowane wartości emisji nawet czterokrotnie. Tym bardziej, że obecne koszty zadłużenia zaczynają emitentów coraz mocniej uwierać.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Kłopotliwy spadek inflacji

  23 lutego 2024
  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu oprocentowanie niższe niż resort finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około… 84 mld zł.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Miliard popytu

  16 lutego 2024
  Mamy połowę lutego, a wartość popytu zgłoszonego przez inwestorów w emisjach obligacji adresowanych do szerokiego grona odbiorców na podstawie prospektów emisyjnych, przekroczyła właśnie 1 mld zł, licząc od początku roku.
  czytaj więcej
 • Styczniowa inflacja sprawiła niespodziankę

  15 lutego 2024
  Według wstępnych danych, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w styczniu o 3,9 proc. r/r wobec rynkowego konsensusu na poziomie 4,2 proc.
  czytaj więcej